Ostatnie aktualności:
Godło Polski. Zespół Szkół Technicznych. 44-300 Wodzisław Śląski ul. Pszowska 92. tel 48324562720 e-mail zst at zstwodzislaw.net
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Poniedziałek, 20 września 2021.
Aktualności
Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży 22 marca 2013 r

W dniach 10.03. – 17.03.2013 r. Zespół Szkół Technicznych gościł młodzież z niemieckiej szkoły Wilhelm- Maybach – Schule w Heilbronn (Badenia- Wirtembergia, www.wms-hn.de). Młodzież niemiecka została przywitana przez Dyrektora ZST pana Czesława Pieczka, głos zabrał również pan Moritz Keller – opiekun grupy niemieckiej. Następnie młodzież Zespołu Szkół Technicznych oraz Wilhelm-Maybach – Schule  przystąpiły do różnego rodzaju gier i animacji językowych mających na celu zapoznanie się oraz zintegrowanie. Kolejnym punktem programu było wspólne zwiedzanie naszej szkoły. W roli przewodników wcielili się polscy uczniowie, biorący udział w wymianie młodzieżowej.
Wstawić zdjęcie nr 2064
Po wspólnym obiedzie obie grupy podzieliły się w pary polsko – niemieckie i ruszyły w miasto. Ich zadanie polegało na zdobyciu odpowiedzi na 10 pytań. Po intensywnym poniedziałku młodzież obu szkół udała się na wycieczkę integracyjno – dydaktyczną do Rud Raciborskich, gdzie zwiedziła z przewodnikiem w języku niemieckim wnętrze Bazyliki Matki Boskiej Pokornej, Pocysterski Zespół Klasztorny oraz wnętrze „Starego Opactwa”.

 

 

 

 Popołudniu grupa polsko – niemiecka udała się na spacer po rybnickiej starówce a następnie miała możliwość zakupienia drobiazgów. Nasz niemiecki partner jest również szkołą techniczną, kształcącą młodzież m.in. w kierunku elektrotechnik, mechatronik czy informatyk, dlatego też kolejne dni pobytu w Wodzisławiu Śląskim to praca nad wspólnym projektem skierowanym na wykorzystanie technologii informacyjnej. Dzięki  pracowni wyposażonej w laptopy, rzutnik czy tablicę interaktywną oraz stały dostęp do Internetu grupa polsko – niemiecka bez trudu mogła zrealizować projekt w zakresie grafiki komputerowej. Tematem projektu było znalezienie przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych odpowiedzi na pytanie : Z czym kojarzę Niemcy? Natomiast młodzież Wilhelm- Maybach- Schule miała za zadanie znalezienie odpowiedzi na pytanie: Z czym kojarzę Polskę? Kolejnym zadaniem było wyszukanie przez pary polsko – niemieckie wspólnych cech dla obu krajów. Nad tymi działaniami czuwała pani Weronika Władarz, która w fachowy sposób przeprowadziła zajęcia. Uczniowie realizowali swój projekt za pomocą programu GIMP.

 

 Popołudnia młodzież obu szkół spędziła na basenie, w saunie, siłowni oraz grając w koszykówkę i siatkówkę na sali gimnastycznej. W piątek 15.03.2013 odbyło się podsumowanie polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Reprezentanci grupy polskiej i niemieckiej przedstawili efekty swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej, korzystając z programu Power Point. Dodatkowo na slajdach znalazły się zdjęcia dokumentujące wspólnie spędzone dni w ramach  polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Dyrektor ZST pan Czesław Pieczka oficjalnie pożegnał grupę niemiecką oraz wręczył młodzieży pamiątkowe zdjęcie wraz z materiałami promocyjnymi ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. Ostatnim punktem pobytu w Polsce był wspólny wyjazd na wycieczkę krajoznawczo – dydaktyczną do Krakowa. Młodzież zwiedziła Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie, następnie spacerując po krakowskiej starówce zwiedziła Bazylikę Mariacką i Sukiennice. Późnym wieczorem rozpoczęto nocne zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem w języku angielskim. Niestety po nocnym wędrówkach w Krakowie oraz po całym tygodniu  pełnym niezapomnianych przeżyć, trzeba było udać się na lotnisko do Katowic- Pyrzowic i pożegnać naszych niemieckich partnerów w oczekiwaniu na październikową rewizytę w Heilbronn, Niemcy.
Uczniowie owocnie spędzili czas podejmując działania mające na celu integrację młodzieży, propagowanie polskiej kultury i tradycji. Zaś w trakcie spotkań i wycieczek  przekazywali elementarne informacje na temat naszego miasta, regionu i kraju.
Organizatorami i opiekunami wizyty byli Ewelina Gawlik oraz Adam Wiosna i Andrzej Sobik.
Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).

Ogólnopolski Ranking Techników 2021

Ogólnopolski Ranking Techników Perspektywy 2021

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Stacja meteorologiczna

Stacja meteorologiczna

Komiks ZST

Komiks ZST

50 lat ZST

Jubileusz 50 lecia ZST

BIP ZST Wodzisław

Logo Biuletynu Informacji Publicznej ZST

Polecane

Flaga Unii Europejskiej, projekty unijne

RODO

Dziennik elektroniczny

Linia dzieciom 800 080 222

Młode kadry maszą przyszłością

Innowacyjne nauczanie potrzebą przeyszłości

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Powiatowy Młodzieżowy Ośredek Sportu w Wodzisławiu Śląskim

Basen Zespołu Szkół Technicznych

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu

 Politechnika Śląska

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

Jakość powietrza

  Sprawdź jakość powietrza

Polecamy
FACEBOOK

Facebook ZST

SZKOŁA W WIKIPEDII

 Szkoła na Wikipedii

Księga absolwentów

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce