Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Sobota, 24 sierpnia 2019.
Aktualności
Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży 22 marca 2013 r

W dniach 10.03. – 17.03.2013 r. Zespół Szkół Technicznych gościł młodzież z niemieckiej szkoły Wilhelm- Maybach – Schule w Heilbronn (Badenia- Wirtembergia, www.wms-hn.de). Młodzież niemiecka została przywitana przez Dyrektora ZST pana Czesława Pieczka, głos zabrał również pan Moritz Keller – opiekun grupy niemieckiej. Następnie młodzież Zespołu Szkół Technicznych oraz Wilhelm-Maybach – Schule  przystąpiły do różnego rodzaju gier i animacji językowych mających na celu zapoznanie się oraz zintegrowanie. Kolejnym punktem programu było wspólne zwiedzanie naszej szkoły. W roli przewodników wcielili się polscy uczniowie, biorący udział w wymianie młodzieżowej.
Wstawić zdjęcie nr 2064
Po wspólnym obiedzie obie grupy podzieliły się w pary polsko – niemieckie i ruszyły w miasto. Ich zadanie polegało na zdobyciu odpowiedzi na 10 pytań. Po intensywnym poniedziałku młodzież obu szkół udała się na wycieczkę integracyjno – dydaktyczną do Rud Raciborskich, gdzie zwiedziła z przewodnikiem w języku niemieckim wnętrze Bazyliki Matki Boskiej Pokornej, Pocysterski Zespół Klasztorny oraz wnętrze „Starego Opactwa”.

 

 

 

 Popołudniu grupa polsko – niemiecka udała się na spacer po rybnickiej starówce a następnie miała możliwość zakupienia drobiazgów. Nasz niemiecki partner jest również szkołą techniczną, kształcącą młodzież m.in. w kierunku elektrotechnik, mechatronik czy informatyk, dlatego też kolejne dni pobytu w Wodzisławiu Śląskim to praca nad wspólnym projektem skierowanym na wykorzystanie technologii informacyjnej. Dzięki  pracowni wyposażonej w laptopy, rzutnik czy tablicę interaktywną oraz stały dostęp do Internetu grupa polsko – niemiecka bez trudu mogła zrealizować projekt w zakresie grafiki komputerowej. Tematem projektu było znalezienie przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych odpowiedzi na pytanie : Z czym kojarzę Niemcy? Natomiast młodzież Wilhelm- Maybach- Schule miała za zadanie znalezienie odpowiedzi na pytanie: Z czym kojarzę Polskę? Kolejnym zadaniem było wyszukanie przez pary polsko – niemieckie wspólnych cech dla obu krajów. Nad tymi działaniami czuwała pani Weronika Władarz, która w fachowy sposób przeprowadziła zajęcia. Uczniowie realizowali swój projekt za pomocą programu GIMP.

 

 Popołudnia młodzież obu szkół spędziła na basenie, w saunie, siłowni oraz grając w koszykówkę i siatkówkę na sali gimnastycznej. W piątek 15.03.2013 odbyło się podsumowanie polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Reprezentanci grupy polskiej i niemieckiej przedstawili efekty swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej, korzystając z programu Power Point. Dodatkowo na slajdach znalazły się zdjęcia dokumentujące wspólnie spędzone dni w ramach  polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Dyrektor ZST pan Czesław Pieczka oficjalnie pożegnał grupę niemiecką oraz wręczył młodzieży pamiątkowe zdjęcie wraz z materiałami promocyjnymi ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. Ostatnim punktem pobytu w Polsce był wspólny wyjazd na wycieczkę krajoznawczo – dydaktyczną do Krakowa. Młodzież zwiedziła Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie, następnie spacerując po krakowskiej starówce zwiedziła Bazylikę Mariacką i Sukiennice. Późnym wieczorem rozpoczęto nocne zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem w języku angielskim. Niestety po nocnym wędrówkach w Krakowie oraz po całym tygodniu  pełnym niezapomnianych przeżyć, trzeba było udać się na lotnisko do Katowic- Pyrzowic i pożegnać naszych niemieckich partnerów w oczekiwaniu na październikową rewizytę w Heilbronn, Niemcy.
Uczniowie owocnie spędzili czas podejmując działania mające na celu integrację młodzieży, propagowanie polskiej kultury i tradycji. Zaś w trakcie spotkań i wycieczek  przekazywali elementarne informacje na temat naszego miasta, regionu i kraju.
Organizatorami i opiekunami wizyty byli Ewelina Gawlik oraz Adam Wiosna i Andrzej Sobik.
Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).

Ogólnopolski Ranking Techników 2019

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Komitywa
Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław


Polecane

Jakość powietrza


Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Świąteczne kolędowanie Samorządu Uczniowskiego 2014r. Świąteczne kolędowanie Samorządu Uczniowskiego 2014r.