Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Sobota, 24 sierpnia 2019.
Aktualności
„Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży” 04 listopada 2013 r

W dniach 19.10. – 27.10.2013 r. młodzież Zespołu Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego była gościem niemieckiej  Wilhelm – Maybach –  Schule w Heilbronn (Badenia - Wirtembergia, www.wms-hn.de).

    Pobyt uczniów ZST w Niemczech rozpoczął mecz hokeja na lodzie – Polacy wraz ze swoimi niemieckimi kolegami i koleżankami znakomicie integrowali się, dopingując wspólnie miejscową drużynę.
    W poniedziałek  21.10.2013 r. polscy uczniowie zostali oficjalnie przywitani przez Dyrektora WMS pana Bruna Troßbacha. Następnie młodzież Zespołu Szkół Technicznych oraz Wilhelm-Maybach – Schule wspólnie zwiedzała szkołę, poznając jej historię, tradycję oraz patrona - Wilhelma Maybacha - światowej sławy konstruktora silników samochodowych. Ku zdziwieniu wszystkich, uczniom ZST zafundowano przejażdżkę zabytkowym Maybachem.
    Po wspólnym obiedzie obie grupy podzieliły się w pary polsko – niemieckie i ruszyły w miasto, by poznać ciekawe miejsca Heilbronnu.


    Kolejne dni wypełnione były zajęciami w pracowniach projektowych Wilhelm – Maybach –Schule. Uczniowie obu szkół otrzymali płytki oraz schematy. Zadaniem młodzieży było zmontowanie układów scalonych, a następnie odpowiednie ich zaprogramowanie.  Ćwiczenia w polsko – niemieckich grupach były doskonałą okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń.    Pobyt w niemieckiej szkole uprzyjemniały uczniom liczne wycieczki. We wtorek 21.10.2013 r. podczas wycieczki o charakterze integracyjno – dydaktycznym młodzież zwiedziła fabrykę cukru w Offenau, gdzie pod czujnym okiem przewodnika uczniowie obu szkół obserwowali proces powstawania cukru. Pobyt w fabryce cukru był niezwykle interesujący - młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska poszczególnym etapom produkcji wspomnianego środka spożywczego.    Jedną z wielu atrakcji był wyjazd do fabryki Audi w Neckarsulm. Audi Neckarsulm to zakłady o największej w koncernie VW różnorodności produkcji. Z taśm zjeżdżają tu modele takie jak: A4 Limousine, A5/S5 Cabriolet, A6 Limousine I Avant, A6 allroad, A6 hybrid, A7/S7 Sportback, A8/S8, A8 hybrid i A8L, R8 i R8 Spyder, RS 5 Cabriolet, RS 6 Avant i RS 7 Sportback.  Uczniowie obu szkół z zapartym tchem obserwowali poszczególne etapy produkcji samochodów.     W czwartek 24.10.2013 niemieccy gospodarze zabrali uczniów na  kolejną wycieczkę integracyjno – dydaktyczną, tym razem do Stuttgartu - stolicy kraju związkowego Badenii Wirtembergii. Miasto Stuttgart jest znane m.in. z przedsiębiorstw takich jak Porsche, Bosch, Daimler AG czy IBM. W Stuttgarcie młodzież zwiedziła piękną starówkę oraz Mercedes Benz Muzeum, gdzie mogła na przykładach konkretnych modeli podziwiać 125-letni rozwój motoryzacji - zbiory muzeum obejmują 1500 eksponatów.
    W piątek 25.10.2013 odbyło się podsumowanie polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Reprezentanci grup z obu krajów przedstawili efekty swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej, korzystając z programu Power Point. Dodatkowo na slajdach znalazły się zdjęcia dokumentujące wspólnie spędzone dni. Dyrektor WMS pan Bruno Troßbach oficjalnie pożegnał polską grupę. Wieczorem młodzież ZST ponownie udała się do Stuttgartu, by na żywo zobaczyć mecz Bundesligi na Mercedes  Benz Arena. Były to rozgrywki ligowe pomiędzy VfB Stuttgart i FC Nürnberg. Mecz zakończył się remisem 1:1. Tłumy kibiców i atmosfera  panująca na trybunach (zasiadło na nich blisko 50 tys. fanów piłki nożnej) na długo pozostaną w pamięci uczniów.
    Ostatnim punktem pobytu w Niemczech był wyjazd do Heidelbergu – miasta, które jako jedno z nielicznych uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej. Młodzież, spacerując po starówce, podziwiała bogactwo architektoniczne miasta, m.in. gotycko – renesansowy zamek, rynek wraz z gotyckim kościołem Św. Ducha, Hotel zum Ritter – XVI-wieczny pałac renesansowy, Kurpfälzisches  Museum oraz most Alte Brücke z Bramą Karola (Karlstor) na rzece Neckar.
    Późnym popołudniem,  po wędrówkach w Heidelbergu oraz po całym tygodniu pełnym niezapomnianych przeżyć, młodzieży ZST nie pozostało już nic innego, jak tylko pożegnać swoich niemieckich przyjaciół i, wyczekując już kolejnej wymiany polsko – niemieckiej, która będzie miała miejsce w 2014 roku, wyruszyć w stronę Wodzisławia Śl.
    Podsumowując zrealizowany program, można stwierdzić, iż uczniowie owocnie spędzili czas, podejmując działania mające na celu integrację młodzieży oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji. W trakcie spotkań i wycieczek  młodzież popularyzowała wiedzę o Polsce, przekazując elementarne informacje na temat naszego miasta, regionu i kraju.
    Koordynatorem polsko – niemieckiej wymiany uczniów jest Ewelina Gawlik.
    Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).

 

 

  

Ogólnopolski Ranking Techników 2019

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Komitywa
Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław


Polecane

Jakość powietrza


Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Zawody sportowo obronne Zawody sportowo obronne "Sprawni jak żołnierze" 9 czerwiec 2010