Ostatnie aktualności:
Godło Polski. Zespół Szkół Technicznych. 44-300 Wodzisław Śląski ul. Pszowska 92. tel 48324562720 e-mail zst at zstwodzislaw.net
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Poniedziałek, 20 września 2021.
Aktualności
„Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży czyli Multi Kulti in Heilbronn 2014” 03 listopada 2014 r

Już po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego była gościem niemieckiej  Wilhelm – Maybach- Schule w Heilbronn (Badenia - Wirtembergia, www.wms-hn.de).
    Pobyt uczniów ZST w Niemczech rozpoczął mecz hokeja na lodzie. Uczniowie obu zaprzyjaźnionych szkół wspólnie kibicowali miejscowej drużynie - Falken,  wszystkim udzielił się niesamowity klimat panujący na Kolberarena.
    W poniedziałek (20.10.2014 r.) polscy uczniowie zostali oficjalnie przywitani przez Dyrektora WMS pana Bruna Troßbacha. Jak się okazało, Polacy nie byli jedynymi gośćmi szkoły w Heilbronn, w ramach międzynarodowej wymiany  Wilhelm – Maybach- Schule odwiedzili również uczniowie z norweskiej Polarsirkelen Videreagaende Skole.
    Młodzież wszystkich trzech placówek wspólnie zwiedzała niemiecką szkołę, poznając historię, tradycję oraz jej patrona - Wilhelma Maybacha, który był konstruktorem silników samochodowych.
    Ku zdziwieniu wszystkich, uczniom ZST oraz Polarsirkelen Videregaende Skole zafundowano przejażdżkę zabytkowym Maybachem.
    Po wspólnym obiedzie polsko - niemiecko – norweska grupa uczniów wraz z opiekunami udała się na ściankę wspinaczkową, by poczuć smak przygody z dużą dawką adrenaliny.
    Już we wtorek 21.10.2014 czekała na uczestników polsko – niemieckiej wymiany kolejna wycieczka. Tym razem młodzież odwiedziła Stuttgart - stolicę Badenii-Wirtembergii, jednego z 14 europejskich regionów metropolitarnych. Miasto Stuttgart jest znane m.in. jako centrum naukowo - przemysłowe i siedziba przedsiębiorstw takich jak Porsche, Bosch, Daimler AG czy IBM. W Stuttgarcie młodzież zwiedziła piękną starówkę oraz Mercedes Benz Muzeum, gdzie mogła na przykładach konkretnych modeli podziwiać 125-letni rozwój motoryzacji (zbiory muzeum obejmują 1500 eksponatów!).
    Kolejną atrakcją był wyjazd do fabryki Audi w Neckarsulm. Audi Neckarsulm to zakłady o największej w koncernie VW różnorodności produkcji. Z taśm zjeżdżają tu modele takie jak: A4 Limousine, A5/S5 Cabriolet, A6 Limousine I Avant, A6 allroad, A6 hybrid, A7/S7 Sportback, A8/S8, A8 hybrid i A8L, R8 i R8 Spyder, RS 5 Cabriolet, RS 6 Avant i RS 7 Sportback.  Zarówno polscy, norwescy jak i niemieccy uczniowie  z zapartym tchem obserwowali poszczególne etapy produkcji samochodów.
    Pozostałe dni wypełniły zajęcia warsztatowo – projektowe w pracowniach Wilhelm – Maybach –Schule. Młodzież ZST, WMS oraz Polarsirkelen została podzielona na grupy polsko – niemiecko – norweskie,  których zadaniem było zaprojektować i wykonać stronę internetową będącą kompendium wiedzy na temat rodzimych miast uczniów. Bazując na własnych doświadczeniach i wiedzy, uczniowie decydowali, co warto zwiedzić, gdzie smacznie zjeść, jak aktywnie odpocząć i gdzie przenocować w poszczególnych miastach oraz jak atrakcyjnie zaprezentować  Wodzisław Śl., Heilbronn i Moiranę.
    W piątek 24.10.2014 odbyło się podsumowanie polsko – niemieckiej wymiany młodzieży oraz oficjalne pożegnanie gości z Polski i Norwegii  przez dyrektora WMS. Reprezentanci grupy polskiej i norweskiej przedstawili efekty swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej. Na slajdach znalazły się również zdjęcia dokumentujące wspólnie spędzony czas. Punktem kulminacyjnym była angielsko – niemiecka  piosenka napisana przez uczniów ZST, zaśpiewana przy akompaniamencie gitary.
    Ostatnią atrakcją pobytu w Niemczech był wyjazd do Heidelbergu – miasta, które jako jedno z nielicznych uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej. Młodzież, spacerując po starówce, podziwiała architekturę, m.in. gotycko – renesansowy zamek, rynek wraz z gotyckim kościołem Św. Ducha, Hotel zum Ritter –XVI wieczny pałac renesansowy, muzeum - Kurpfälzisches  Museum oraz most Alte Brücke z Bramą Karola (Karlstor) na rzece Neckar. Po wędrówkach w Heidelbergu oraz po całym tygodniu pełnym niezapomnianych przeżyć, nadszedł czas pożegnań - smutek koiła jednak świadomość, że już za kilka miesięcy młodzież będzie miała okazję dopisać kolejny rozdział do historii polsko – niemieckiej współpracy w ramach realizowanego wspólnie projektu.
    Podsumowując zrealizowany program, można stwierdzić, iż uczniowie owocnie spędzili czas, podejmując działania mające na celu integrację młodzieży oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji. W trakcie spotkań i wycieczek młodzież popularyzowała wiedzę o Polsce, przekazując elementarne informacje na temat naszego miasta, regionu i kraju.
    Za polsko – niemiecką wymianę uczniów odpowiedzialne są Ewelina Gawlik oraz Anna Rynkiewicz - Ryszka
    Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).
 

                                      Zapraszamy do galerii

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2021

Ogólnopolski Ranking Techników Perspektywy 2021

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Stacja meteorologiczna

Stacja meteorologiczna

Komiks ZST

Komiks ZST

50 lat ZST

Jubileusz 50 lecia ZST

BIP ZST Wodzisław

Logo Biuletynu Informacji Publicznej ZST

Polecane

Flaga Unii Europejskiej, projekty unijne

RODO

Dziennik elektroniczny

Linia dzieciom 800 080 222

Młode kadry maszą przyszłością

Innowacyjne nauczanie potrzebą przeyszłości

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Powiatowy Młodzieżowy Ośredek Sportu w Wodzisławiu Śląskim

Basen Zespołu Szkół Technicznych

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu

 Politechnika Śląska

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

Jakość powietrza

  Sprawdź jakość powietrza

Polecamy
FACEBOOK

Facebook ZST

SZKOŁA W WIKIPEDII

 Szkoła na Wikipedii

Księga absolwentów

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
IX Wielki Konkurs Talentów, 24.05.2016r. IX Wielki Konkurs Talentów, 24.05.2016r.