Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Sobota, 24 sierpnia 2019.
Aktualności
„Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży czyli Multi Kulti in Heilbronn 2014” 03 listopada 2014 r

Już po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego była gościem niemieckiej  Wilhelm – Maybach- Schule w Heilbronn (Badenia - Wirtembergia, www.wms-hn.de).
    Pobyt uczniów ZST w Niemczech rozpoczął mecz hokeja na lodzie. Uczniowie obu zaprzyjaźnionych szkół wspólnie kibicowali miejscowej drużynie - Falken,  wszystkim udzielił się niesamowity klimat panujący na Kolberarena.
    W poniedziałek (20.10.2014 r.) polscy uczniowie zostali oficjalnie przywitani przez Dyrektora WMS pana Bruna Troßbacha. Jak się okazało, Polacy nie byli jedynymi gośćmi szkoły w Heilbronn, w ramach międzynarodowej wymiany  Wilhelm – Maybach- Schule odwiedzili również uczniowie z norweskiej Polarsirkelen Videreagaende Skole.
    Młodzież wszystkich trzech placówek wspólnie zwiedzała niemiecką szkołę, poznając historię, tradycję oraz jej patrona - Wilhelma Maybacha, który był konstruktorem silników samochodowych.
    Ku zdziwieniu wszystkich, uczniom ZST oraz Polarsirkelen Videregaende Skole zafundowano przejażdżkę zabytkowym Maybachem.
    Po wspólnym obiedzie polsko - niemiecko – norweska grupa uczniów wraz z opiekunami udała się na ściankę wspinaczkową, by poczuć smak przygody z dużą dawką adrenaliny.
    Już we wtorek 21.10.2014 czekała na uczestników polsko – niemieckiej wymiany kolejna wycieczka. Tym razem młodzież odwiedziła Stuttgart - stolicę Badenii-Wirtembergii, jednego z 14 europejskich regionów metropolitarnych. Miasto Stuttgart jest znane m.in. jako centrum naukowo - przemysłowe i siedziba przedsiębiorstw takich jak Porsche, Bosch, Daimler AG czy IBM. W Stuttgarcie młodzież zwiedziła piękną starówkę oraz Mercedes Benz Muzeum, gdzie mogła na przykładach konkretnych modeli podziwiać 125-letni rozwój motoryzacji (zbiory muzeum obejmują 1500 eksponatów!).
    Kolejną atrakcją był wyjazd do fabryki Audi w Neckarsulm. Audi Neckarsulm to zakłady o największej w koncernie VW różnorodności produkcji. Z taśm zjeżdżają tu modele takie jak: A4 Limousine, A5/S5 Cabriolet, A6 Limousine I Avant, A6 allroad, A6 hybrid, A7/S7 Sportback, A8/S8, A8 hybrid i A8L, R8 i R8 Spyder, RS 5 Cabriolet, RS 6 Avant i RS 7 Sportback.  Zarówno polscy, norwescy jak i niemieccy uczniowie  z zapartym tchem obserwowali poszczególne etapy produkcji samochodów.
    Pozostałe dni wypełniły zajęcia warsztatowo – projektowe w pracowniach Wilhelm – Maybach –Schule. Młodzież ZST, WMS oraz Polarsirkelen została podzielona na grupy polsko – niemiecko – norweskie,  których zadaniem było zaprojektować i wykonać stronę internetową będącą kompendium wiedzy na temat rodzimych miast uczniów. Bazując na własnych doświadczeniach i wiedzy, uczniowie decydowali, co warto zwiedzić, gdzie smacznie zjeść, jak aktywnie odpocząć i gdzie przenocować w poszczególnych miastach oraz jak atrakcyjnie zaprezentować  Wodzisław Śl., Heilbronn i Moiranę.
    W piątek 24.10.2014 odbyło się podsumowanie polsko – niemieckiej wymiany młodzieży oraz oficjalne pożegnanie gości z Polski i Norwegii  przez dyrektora WMS. Reprezentanci grupy polskiej i norweskiej przedstawili efekty swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej. Na slajdach znalazły się również zdjęcia dokumentujące wspólnie spędzony czas. Punktem kulminacyjnym była angielsko – niemiecka  piosenka napisana przez uczniów ZST, zaśpiewana przy akompaniamencie gitary.
    Ostatnią atrakcją pobytu w Niemczech był wyjazd do Heidelbergu – miasta, które jako jedno z nielicznych uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej. Młodzież, spacerując po starówce, podziwiała architekturę, m.in. gotycko – renesansowy zamek, rynek wraz z gotyckim kościołem Św. Ducha, Hotel zum Ritter –XVI wieczny pałac renesansowy, muzeum - Kurpfälzisches  Museum oraz most Alte Brücke z Bramą Karola (Karlstor) na rzece Neckar. Po wędrówkach w Heidelbergu oraz po całym tygodniu pełnym niezapomnianych przeżyć, nadszedł czas pożegnań - smutek koiła jednak świadomość, że już za kilka miesięcy młodzież będzie miała okazję dopisać kolejny rozdział do historii polsko – niemieckiej współpracy w ramach realizowanego wspólnie projektu.
    Podsumowując zrealizowany program, można stwierdzić, iż uczniowie owocnie spędzili czas, podejmując działania mające na celu integrację młodzieży oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji. W trakcie spotkań i wycieczek młodzież popularyzowała wiedzę o Polsce, przekazując elementarne informacje na temat naszego miasta, regionu i kraju.
    Za polsko – niemiecką wymianę uczniów odpowiedzialne są Ewelina Gawlik oraz Anna Rynkiewicz - Ryszka
    Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).
 

                                      Zapraszamy do galerii

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2019

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Komitywa
Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław


Polecane

Jakość powietrza


Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Mityng Sportowy Nauczycieli Mityng Sportowy Nauczycieli