Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Sobota, 24 sierpnia 2019.
Aktualności
„Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży” 20 marca 2015 r

„Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży”

Jak co roku w marcu, w dniach 15.03. – 21.03.2015 r. Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. gościł młodzież z niemieckiej szkoły Wilhelm- Maybach – Schule w Heilbronn (Badenia - Wirtembergia, www.wms-hn.de).
Pierwszy dzień w Polsce goście spędzili na zwiedzaniu Rybnika. Wycieczka integracyjna obejmowała cały szereg atrakcji, wśród których znalazły się gra w laserowy paintball, wspólny obiad, zabawy integracyjne w parku edukacyjno – sensorycznym oraz spacer uliczkami Rybnika zakończony na miejskiej starówce.
Nazajutrz niemiecka młodzież została przywitana przez Dyrektora ZST pana Czesława Pieczkę, koordynatora wymiany panią Ewelinę Gawlik oraz uczniów ZST. Następnie uczniowie Zespołu Szkół Technicznych oraz Wilhelm-Maybach – Schule  wspólnie zwiedzili ”Budowlankę”. W role przewodników wcielili się polscy uczniowie, biorący udział w wymianie młodzieżowej. Po oprowadzeniu gości po szkole nadszedł czas na pracę projektową. W tym roku polsko – niemiecka grupa zmierzyła się z zadaniami z zakresu budownictwa. Zajęcia edukacyjne odbywały się pod czujnym okiem naszego eksperta - pana Bogusława Nowaka.
Trzeci dzień pobytu gości w ZST rozpoczął się od aktywności fizycznej.  Młodzież obu szkół połączyła przyjemne z pożytecznym i przedobiedni czas spędziła w naszym nowo otwartym basenie.
Następnie  niemieccy uczniowie odwiedzili pracownię budownictwa, gdzie mieli okazję wykorzystać w praktyce nabytą wcześniej wiedzę – ich zadaniem było wymurowanie łuków oraz sprawdzenie ich wytrzymałości.
Młodzież obu szkół została również oprowadzona po sztolni  Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.
W czwartek 19.03.2015 odbyło się podsumowanie polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Reprezentanci obu grup przedstawili efekty swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej, korzystając z programu Power Point. Na slajdach nie zabrakło też zdjęć dokumentujących zajęcia integracyjne i wspólnie spędzony czas. Dyrektor ZST pan Czesław Pieczka oficjalnie pożegnał grupę niemiecką oraz wręczył młodzieży materiały promocyjne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.
Ostatnim punktem pobytu w Polsce był wspólny wyjazd na dwudniową wycieczkę krajoznawczo – dydaktyczną do Krakowa. Młodzież wraz z przewodnikiem podążyła drogą królewską i zwiedziła m.in. Katedrę na Wawelu i Groby Królewskie. Uczniowie, spacerując po krakowskiej starówce, mieli też okazję podziwiać Bazylikę Mariacką oraz Sukiennice.
Po całym tygodniu  pełnym niezapomnianych przeżyć nadszedł czas pożegnań. Wymiana serdeczności, która poprzedziła odlot naszych niemieckich partnerów z lotniska w podkrakowskich Balicach, zamknęła kolejny etap międzynarodowej współpracy. Młodzież obu szkół rozstawała się jednak ze świadomością, że już za 6 miesięcy ponownie spotka się za sobą, by wspólnie stawić czoło kolejnym zadaniom, tym razem w ramach październikowej rewizyty polskich uczniów w niemieckim Heilbronn.
Podsumowując zrealizowany program, można stwierdzić, iż uczniowie owocnie spędzili czas, podejmując działania mające na celu integrację młodzieży oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji.  W trakcie spotkań i wycieczek nauczyciele i polska młodzież szeroko zaangażowali się w przekazywanie  elementarnych informacji na temat naszego miasta, regionu i kraju.
Szczególne podziękowania składamy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w realizację polsko – niemieckiej wymiany.
Koordynatorami projektu są Ewelina Gawlik oraz Anna Rynkiewicz - Ryszka.
Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).

 

                         Zapraszamy do galerii

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2019

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Komitywa
Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław


Polecane

Jakość powietrza


Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży 2016r. Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży 2016r.