Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Sobota, 24 sierpnia 2019.
Aktualności
Wizyta w niemieckiej szkole Wilhelm-Maybach Schule w Heilbronn 12 listopada 2015 r

Wizyta uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. w niemieckiej szkole Wilhelm-Maybach Schule w Heilbronn
25-31.10.2015 r.

            Zapraszamy do galerii


    Już po raz trzeci młodzież Zespołu Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego wraz z opiekunami miała okazję gościć w niemieckiej szkole: Wilhelm-Maybach Schule w Heilbronn (Badenia-Wirtembergia, www.wms-hn.de).
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z polsko-niemieckiej wymiany.Tak uczniowie ZST wspominają pobyt w niemieckiej szkole.

    Pierwszego dnia, po długiej podróży, zakwaterowaniu się w pokojach i wspólnym obiedzie, mogliśmy skorzystać z atrakcji pobliskiego Aquaparku „AQUAtoll Freizeitbad”  i relaksując się, nabrać sił na nadchodzący tydzień.
Drugi dzień był również pełen atrakcji. W szkole zostaliśmy powitani przez uczniów niemieckiej grupy oraz ich opiekuna Moritza Kellera.   Poznaliśmy też młodzież z norweskiej szkoły Polarsirkelen Videreagaende Skole, która w tym samym czasie gościła w placówce.  Po krótkich zajęciach poznawczo-intergracyjnych wspólnie zwiedziliśmy budynek, poznając historię, tradycje i życie szkoły oraz jej patrona, Wlihelma Maybacha, który był konstruktorem silników samochodowych.  Ku zaskoczeniu wszystkich, każdemu zafundowano przejażdżkę  zabytkowym Maybachem.  Po wspólnym obiedzie polsko-niemiecko-norweska grupa udała się na ściankę wspinaczkową, aby sprawdzić swoje siły i możliwości oraz poczuć smak adrenaliny. 


Następnego dnia, we wtorek, po zajęciach warsztatowych, czekała na nas następna niespodzianka – wyjazd do fabryki Audi w Neckarsulum.  Oglądając niemieckie cacka, niejeden z nas rozmarzył się i wyobrażał sobie, że do domu odjedzie najnowszym modelem Audi. 

W środę przed południem koledzy z Niemiec oprowadzili nas po mieście Heilbronn, które w jesiennych barwach prezentowało się jeszcze piękniej.  Tego samego dnia  po południu zwiedziliśmy fabrykę cukru Sudzucker w Offenau. Organizatorzy zaprosili nas na wykład o procesie powstawania tego popularnego środka spożywczego.

Czwartkowe przedpołudnie upłynęło nam na tworzeniu prezentacji na temat naszej szkoły oraz Wodzisławia Śląskiego, którą zaprezentowaliśmy uczniom klas drugich niemieckiej placówki, zachęcając ich, aby wybrali nasz kraj i odwiedzili ZST w marcu przyszłego roku.  Po oficjalnym podsumowaniu polsko-niemieckiej wymiany oraz pożegnaniu przez pana dyrektora Bruna Troßbacha, który obiecał przyjechać do naszego pięknego miasta, udaliśmy się z krótką wizytą do muzeum nauki i techniki „Experimenta”.  Wieczorem zaś pojechaliśmy na pożegnalnego grilla. 
Ostatnią atrakcją była wizyta w muzeum mercedesa w Stuttgarcie, gdzie na przykładach konkretnych modeli mogliśmy podziwiać 126-letni rozwój motoryzacji.  Następnie zwiedziliśmy piękną starówkę oraz liczne sklepy, aby kupić pamiątki do domu.
W sobotę rano wyjechaliśmy do Heildelbergu – miasta, które jako jedno z nielicznych uniknęło zniszczeń w czasie II wojny Światowej.  Stąd też udaliśmy się w drogę powrotną do Wodzisławia Śląskiego.  Choć każdy z nas tęsknił za domem, a przede wszystkim za polskim jedzeniem, żal było opuszczać kraj, w którym przeżyliśmy tak wiele wspaniałych chwil.  Już dziś odliczamy czas do spotkania w marcu, obmyślając, jakie atrakcje przygotować dla naszych niemieckich kolegów. 

Podsumowując zrealizowany program, wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych - uczniowie owocnie spędzili czas, podejmując działania mające na celu integrację młodzieży oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji.  W trakcie spotkań i wycieczek młodzież popularyzowała wiedzę o Polsce, przekazując elementarne informacje na temat naszego miasta, regionu i kraju.  Za polsko-niemiecką wymianę uczniów odpowiedzialni w tym roku szkolnym są p. Andrzej Sobik i p. Agnieszka Popardowska.  Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl). 


 

Ogólnopolski Ranking Techników 2019

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Komitywa
Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław


Polecane

Jakość powietrza


Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Spotkanie opłatkowe w ZST Spotkanie opłatkowe w ZST