Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Środa, 21 października 2020.
Projekt Irlandia w Szkole

Projekt IRLANDIA W SZKOLE został zrealizowany pod patronatem Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu. Głównym jego założeniem było poznanie i propagowanie kultury i historii Irlandii wśród młodzieży, które zostało wzmocnione przez wcześniej zaplanowany wyjazd na miesięczny staż zawodowy uczniów klas drugich i trzecich technikum informatycznego do Irlandii Północnej. Działania w obszarze projektu, zaproponowane przez Fundację, w wyniku przeprowadzonych z młodzieżą rozmów, zostały poszerzone po to, aby uwzględnić specyfikę szkoły, środowiska lokalnego i możliwości uczniów. W ten sposób kolejnymi priorytetami projektu stały się działania artystyczne, edukacyjne oraz wychowawcze skierowane do społeczności szkolnej i lokalnej.  
Projekt pozwolił ukazać fenomen szkoły, która, będąc placówką kształcącą w profilach technicznych, promuje inicjatywy uczniów o charakterze artystycznym, wspierając ich w rozwijaniu uzdolnień i pasji. Tematyka projektu okazała się niszową w naszym regionie. Pozwoliła poznać bogactwo kultury i historii Zielonej Wyspy. Stworzyła okazję do poznania ciekawych osób i wzbudziła zainteresowanie w środowisku lokalnym. Projekt okazał się innowacyjny i odniósł sukces.

Działania realizowane w trakcie projektu:


 

Miesięczny staż zawodowy uczniów ZST w Derry (Irlandia Północna) w ramach projektu PRZEDSIĘBIORCZY INFORMATYK NA UNIJNYM RYNKU PRACY miał za zadanie rozwinąć kompetencje językowe, stworzyć szansę poznania i odnalezienia się na europejskim rynku pracy poprzez odbycie praktyk zawodowych w miejscowych zakładach pracy. Zapraszamy do galerii.


 

Artykuł o projekcie w irlandzkim dzienniku "Derry Journal"
z dnia 6
grudnia 2013

 


 

Zrealizowanie reportażu filmowego ZST EXPRESS w mieście Derry przez uczniów w celu doskonalenia umiejętności językowych oraz poznania wiedzy Irlandczyków o Polsce i Polakach.

Zorganizowanie wieczoru filmowego NAJNOWSZA HISTORIA IRLANDII W KADRZE FILMOWYM z warsztatami filmowymi zainspirowanymi filmem „Bokser” Jima Sheridana, prezentacją multimedialną poświęconą tematyce konfliktu katolicko - protestanckiego w Ulsterze i debatą. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Koncert NA IRLANDZKĄ NUTĘ, w którego programie znalazła się tradycyjna muzyka celtycka oraz niezapomniane przeboje irlandzkiej muzyki rozrywkowej w wykonaniu uczniów, nauczycieli i sympatyków ZST w Wodzisławiu Śląskim oraz gościa specjalnego - Marka Hendersona - wykładowcy języka angielskiego, pochodzącego z Irlandii Północnej.  Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

 

 

 

 

 

Wystawa fotografii poświęcona Irlandii Północnej autorstwa Waldemara Olszewskiego - nauczyciela ZST w Wodzisławiu Śląskim.

 

Cykl lekcji poświęconych Irlandii.

Zapraszamy do pobrania prezentacji o literaturze irlandzkiej przygotowanej przez K. Wolneg0 i P. Otawę pod kierunkiem pana Grzegorza Kamińskiego - nauczyciela historii w ZST.

 

Gra terenowa W POSZUKIWANIU IRLANDZKIEJ TĘCZY zorganizowana przez panią Katarzynę Mandrelę, nauczycielkę języka polskiego, która w oryginalny sposób zapoznała gimnazjalistów z ofertą edukacyjną ZST wpisując ją w realizację projektu IRLANDIA W SZKOLE. Impreza miała charakter zamknięty, uczeń szkoły zapraszał gimnazjalistę i razem tworzyli drużynę, która musiała stawić czoła wielu interesującym konkurencjom, wśród których znalazły się również zadania sprawdzające wiedzę o Zielonej Wyspie. Więcej o działaniu pod tym linkiem 

WIECZÓR  IRLANDZKI -  podsumowanie projektu IRLANDIA W SZKOLE po raz drugi z udziałem Wicekonsula Honorowego Irlandii w Polsce- Krzysztofa Schramma, który wygłosił prelekcję na temat kultury Zielonej Wyspy. Podczas wieczoru uczniowie przedstawili swoją prezentację multimedialną podsumowującą całość projektu IRLANDIA W SZKOLE oraz film ZST EXPRESS. W program wpisały się występy artystyczne native speakera Marka Hendersona oraz duetu gitarowego uczniów ZST. O wieczorze dowiesz się więcej tutaj.

Reportaż portalu informacyjnego JasNet z podsumowania projektu "Irlandia w szkole".

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją ukazującą działania w ramach projektu.

 Tutaj możesz pobrać wersję spakowaną

 

 

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2020

Informacje naborowe
Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Stacja meteorologiczna

Komiks ZST

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław


Polecane
Jakość powietrza

Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Zakończnie roku szkolnego 2008/2009 w ZST Zakończnie roku szkolnego 2008/2009 w ZST